Nieuws di 9 jun 2026

‘Muziektechnologie werkt empowering voor kinderen’

‘Twintig piano’s in een klaslokaal is niet te doen. Twintig tablets met koptelefoons, dat kan wel.’ Hiermee illustreert muziekdocent en onderzoeker Fabian Westzaan kernachtig een mogelijkheid die technologie biedt voor het muziekonderwijs. Muziek wordt hiermee laagdrempeliger en toegankelijker voor alle kinderen. Op 3 juni werd gesproken over hoe dit prachtige vergezicht ook praktijk kan worden.

Afgelopen najaar ging de PLG Technologie in het muziekonderwijs van start. Sindsdien is er veel over dit thema onderzocht en besproken. Nu komen deelnemers en geïnteresseerden bijeen in het Muziekgebouw aan ’t IJ in Amsterdam voor een klankbordsessie. Hier worden resultaten besproken en plannen gesmeed voor de toekomst. 

Wonderlijke geluiden

Een bijeenkomst van de PLG is natuurlijk niet compleet zonder ook te proeven van de praktijk. Voorafgaand aan deze klankbordsessie is er een workshop van SoundLAB, waar een collectie van eigenaardige en superinteressante muziekinstrumenten is verzameld. De deelnemers slaan aan het experimenteren met vreemde snaren, mysterieuze kastjes en verrassende hendels die met elektronische verbindingen een geheel vormen. 

Geïnspireerd door deze wonderlijke geluiden starten de deelnemers met het inhoudelijke gedeelte. Met presentaties en groepsdiscussies worden de thema’s die sinds de kick-off zijn onderzocht uitgediept. In zijn openingsspeech vat Bert van Uffelen het doel van de middag samen: ‘Hoe zorgen we dat het deelbaar is? We zitten allemaal op onze eilandjes dingen te ontwikkelen. Maar misschien kunnen we elkaar versterken.’ 

Kansen en bezwaren

Het eerste thema is de meerwaarde van technologie in het muziekonderwijs. Budy Mokoginta van Codarts vat zijn visie samen: ‘Ik heb een hele simpele manier om te bepalen of technologie voor mij werkt. Als het mij in staat stelt meer te doen met minder moeite.’ Dit gebeurt pas als de technologie niet iets eenmaligs is voor leerlingen, en het een onderdeel is van hun cultuur. En zij er ook naar kunnen handelen. 

Apps en digitale instrumenten bieden niet alleen kansen om muziek toegankelijker te maken, maar blijken soms ook weerstand op te roepen, zoals bij AI. Hoe informeer je collega’s en leidinggevenden over de meerwaarde die technologie? Peter Favier van Codarts Rotterdam heeft een top tien opgesteld van de meest gehoorde bezwaren tegen technologie in het muziekonderwijs. Kinderen zitten al de hele dag op hun mobiel? Een vervolgstap is het vinden van een goed weerwoord en aanbevelingen om mensen toch te overtuigen. 

Niet anders dan hout of papier

Het tweede thema dat is onderzocht, zijn de kansen vanuit digitale geletterdheid. Fabian geeft een presentatie. Hierin vertelt hij dat digitale tools niet anders zijn dan tools gemaakt van hout, papier of andere materialen. ‘Het geeft de kans om te experimenteren, te ontdekken en vorm te geven naar eigen inzicht. Daardoor werkt het heel empowering voor kinderen en jongeren.’ 

Ook benadrukt Fabian dat digitale technologie voor jongeren een belangrijk middel is om hun identiteit vorm te geven. Dit betekent ook dat er een verschil is in de belevingswereld van leerlingen en leerkrachten. Dit verschil overbruggen is een belangrijk aandachtspunt voor de PLG, om technologie iets vanzelfsprekends te maken in de klas.

Lees méér
Wil jij je aansluiten bij de PLG of hier eerst nog meer informatie over ontvangen? Neem dan contact op met Benno Spieker (bspieker@meermuziekindeklas.nl) of Bert van Uffelen (l.p.m.van.uffelen@hr.nl). Of lees meer over de PLG op de landingspagina.
Lees méér